Opäť tu máme pre Vás pripravený rozhovor. Ďalší na rade je talentovaný rapper zo Zvolena, člen skupiny Labyrint a volá sa Marks. Čoskoro vydá svoj prvý album, ktorý nesie názov “Ponsé” a všetky informácie ohľadom tohto albumu sa môžeš dočítať v tomto rozhovore.

Facebook: TU!


1. Nazdar, vďaka, že si prijal rozhovor. Začneme klasickou otázkou: Prečo práve pseudonym Marks?

Čau, čau, to ja ďakujem za možnosť. Čo sa týka môjho pseudonymu, asi by som si mal vymyslieť nejakú ultra mega zaujímavú story, ale jednoducho som mal nahratý prvý track a nevedel som pod čím to mám vydať. Rozmýšľal som naozaj asi nad všetkým možným, ale nakoniec som len zmenil písmenko na konci môjho mena (Marko) a vzniklo Marks. Chcel som to meniť, ale už to je asi zbytočné.

2. Koľko rokov sa venuješ hudbe a ako si sa dostal k rapu?

Prvý text som napísal pred rokom aj niečo, keď som cestoval vlakom z Kramárov po operácii ramena. Vtedy som práve ukončil svoju brankársku futbalovú kariéru a čistou náhodou ma to dostalo k hudbe. Nuda zaúradovala no dnes to neľutujem. Pochopil som, že všetko zlé je aj na niečo dobré.

3. Čoskoro vydáš album s názvom “Ponsé”. Boli aj iné varianty na názov albumu? Čo znamená Ponsé? 

Vieš čo, najskôr to mal byť mixtape, neskôr demo s názvom „16“ (môj vtedajší vek), ale ako som na tom deň čo deň makal a robil čo raz lepšie a lepšie veci, spoznával sa s ľuďmi z branže a pod. – dospel som k tomu, že spravím plnohodnotný album. Je pravda, že od vtedy ako som k tomu dospel by som už mal tri albumy, no myslím, že sa oplatí počkať. Čo to som sa za ten krátky čas stihol naučiť hehe. Názov albumu prišiel spontánne, už ani neviem presne ako. Názov „Ponsé (píšeš PENSÉES)“ čo v preklade do slovenčiny znamená „Myšlienky“ dokonale vystihuje charakter a atmosféru albumu.

4. Tracklist albumu?

Tracklist sa mi vykryštalizoval tak zaujímavo, že nakoniec je z toho dielo v ktorom na seba tracky pekne nadväzujú. Ak sa pri jednom tracku budeš trápiť , druhý sa ti pokúsi zodvihnúť náladu.

01.Ponsé (prod. Infinit)

02.Vraveli mi (prod. Minor) + PK-One

03.Dá sa to (prod. Oxygen)

04.Puzzle (prod. Oxygen)

05.Opustená (prod. Prostage) + ADiss

06.Dôvod na úsmev (prod. LKS)

07.Na vine sú hviezdy (prod. Oxygen)

08.Zdanie (prod. Prostage) + Pain – ??? (tento track je ešte otázny)

09.Sama (prod. Oxygen) + Mako,Shorty

10.Život bez mena (prod. Kynetik)

11.Zaslúžia si viac (prod. Oxygen) + Presento

12.Harmónia (prod. Radego)

13.Chceme nechcené (prod. Radego)

14.Všehorozum (prod. Taifun) + Nytomas

15.Shadow (prod. Kynetik) + Arzén, Spor

16.Za svetlom (prod. Oxygen) + Mako,Shaco,Beba

17.Od srdca (prod. 2N)

5. V poslednom čase sa pýtam na trap. Páči sa ti tento štýl? Nájdeme aj nejaký trap na albume?

Vieš čo, na toto mám ja svoj názor. Nie som zabrzdený, nesúdim ani nič podobné. Po hudobnej stránky sa mi to páči a aj na albume budú nejaké newschoolové hudby. No zo zvyšku sa mi niekedy chce s prepáčením zvracať. Neviem, príde mi to ako literárna moderna prekliatych básnikov, čistá dekadencia. Samé hoes, fet, drogy, chľast, intergalaktické ego a temná atmosféra. Nejak mi to nesedí, byť nasilu DOPE a vravieť, že nie som ovca. Mám pocit, že v dnešnej dobe nie je ovca ten, kto je empatický a snaží sa robiť hudbu srdcom. V celku nemám nič proti trapu, ale je to úplný protiklad tomu, čo chcem robiť ja.

6. Kto sa postaral o cover albumu?

O cover sa postará môj kamarát Števo Atanasov. Čoskoro ho budete vidieť.

7. Čo ťa inšpiruje pri písaní textov?

Zatiaľ je to moja minulosť, to čo som prežil, to čo prežívam, to o čom viem alebo s čím mám skúsenosť. Snažím sa o to, aby som sa pri pohľade do zrkadla mohol s čistým svedomím pozrieť do očí sám sebe. Na čo by mi bolo keby ma ľudia chválili za to kým nie som? Myslím, že na nič.

8. Kde sa bude dať zakúpiť nový album “Ponsé” a za koľko?

Zvolil som zlatú strednú cestu a tým pádom bude suma 7 eur. Ono sa to nezdá, ale je to celkom nákladná vecička, hlavne pre študenta čo nezarába a musí si pomôcť ako sa dá, aby mu to vyšlo. Kde sa bude dať zakúpiť sám ešte neviem, ale určite u mňa na FB, či emaili (marksofficial11@mail.com). Stačí napísať, že je záujem.

9. Máš niekoho za vzor?

Pre mňa je vzorom každý, kto je sám sebou, na niečom poctivo maká, dáva viac ako berie a nie je arogantný egoista. Takých ľudí je čoraz menej a preto namiesto toho aby som nadával prečo to tak je, aspoň spravím jedinú vec čo môžem. Nebudem taký ja. Vzor je pre mňa každý od koho si môžem niečo zobrať.

10. Koho počúvaš zo zahraničnej aj z CZ/SK scény?

Snažím sa mať prehľad a vypočuť si všetko, čo sa ku mne dostane. Neškatuľkujem sa, ale mám rád veci, ktoré mi dačo povedia, v niečom inšpirujú.

11. Máš nejaké životné motto? 

Nemám motto, ale viem kým chcem byť a robím všetko pre to, aby som to dosiahol. Pre mňa je najviac keď ma ľudia uznajú ako človeka, nie hudobníka. Vtedy si poviem, že to čo robím, robím správne a tak ako chcem. 

12. Tak to by bolo všetko, vďaka za rozhovor a na záver môžeš odkázať niečo svojím fanúšikom.  

Ja Vám ďakujem za priestor. Nebudem toho veľa rozpisovať. Album MARKS – PONSÉ už koncom Apríla. Pomedzi to ešte hádam stihnem nejaké to prekvapko. Majte sa radi, čauko. 

 

ĎALŠIA TVORBA:

O AUTOROVI

Ľubomír Biroš

ODPOVĚDĚT

Your email address will not be published.