Čím míňčasu má Idea v osobním životě, tím víc hudby produkuje. Minulý týden vypustil vinyl Dropbox, labelová deska je prakticky hotová a teď fanouškům servíruje první singl ze svého druhého sólo počinu, který vyjde v březnu příštího roku. Že se na něm vydal zase trošku jinou cestou a v rámci zvuku nehodlá dělat jen pokračování předchozí tvorby, dokazuje právěi novinkou FREE WIFI, jehož název je metaforou svobody. „Nikdo nikoho nikde nedrží. Ani v labelu, ani v tématech a ani ve flow,“vysvětluje šéf Ty Nikdy Idea.

Autentický kousek z dílny talentovaného producenta FVLCRVMa klade velký důraz na rytmiku a po zvukové stránce naprosto vybočuje ze škatulek a stereotypůtuzemského rapu. Právě se Slovákem, který se nedávno upsal rakouskému Universalu, se Idea zná uždelší dobu. Stejně jako u svých dalších projektů ale chtěl, aby všechno šlo přirozenou cestou. „Na cestě z Alp mi pak přistál v autě tenhle beat se slovy, že je to jenom loop a ať do něj něco zkusím. Tehdy jsem okamžitě věděl, že to bude fungovat,“ svěřuje se Idea, kterého na hodně osobitém rukopisu baví i fakt, že FVLCRVM nespolupracuje s lokálními MCs, a tak má jeho tvorba punc originality.

Na tracku, kde mimo jiné rapuje i o tom, že “slyší hovna a ne Kendricky“, se Idea otírá jak o povrchní interprety, tak i o fakt, že v našich vodách často chybí profesionalita a komplexnost. „Narážim na současnej stav nejen český scény, ale vlastně spíš tak celkově. U nás se Kendrickovi nikdo nepřiblížil ani z pěti procent,“ vysvětluje s tím, že kdyby měl interpretovat hlavní myšlenku skladby, bude citovat sám sebe. „Neútočím, jen říkám, ať si sundáte make-up.“

Naprostou lahůdkou je pak videoklip, v němž je všechno do posledního detailu perfektně promyšlené. A to ať už jde o přesvědčivé výkony profesionálních tanečníků nebo skvěle vyobrazenou absurdnost kolem dnešních followers. „Cílem bylo poukázat i na to, jak se snažíme zůstat přítomní, ale přesto máme pocit, že nás někdo nebo něco neustále pozoruje. A je to nepříjemné, protože nejsme tupci omezení prostorem,“ vysvětluje režisérka klipu Jay Walker, že takhle nějak by podle ní followers v reálném životě vypadali. „Nic neříkají, jen intenzivně civí a následují,“dodává. Přesto, že samotný klip byl natočený za dva dny, dlouhou dobu se čekalo na jeho finální podobu. „Hlavní editor Iván Ovalle, kterej stříhal třeba i These Walls od Kendricka Lamara, totižneměl moc času,“ vypráví Idea. Ten podobnou energii, co z FREE WIFI sálá, slibuje i na celém albu, kde už finišuje hlavní strukturu.

O AUTOROVI

Michal Kopecký

info@hiphopland.eu

ODPOVĚDĚT

Your email address will not be published.