Letošní rok byl pro Matyse z labelu Ty Nikdy výjimečným. V únoru vydal debutovou desku Martin a týden před ní pokračování mixtapeu Mixdown. Aby toho nebylo málo, tak vyšel vinyl Dropbox, projekt, na kterém se potkal s Ideou a Prezidentem Lourajderem. Album Martin doprovázel krátký dokument o vzniku + video na skladbu Otec. Další klip padnul na skladbu Tlak a postarala se o něj parta Blok_4, která točila Nůžna krku pro IF.

Tlak je inspirován prožitkem blízké smrti, ve kterém může naše identita prožít surreálnou skutečnost. Hlavním záměrem bylo zachytit emoci skladby, která je o úzkostech a testování lidské psychiky. Vyprávění je postaveno naasociativní montáži obrazů, které reprezentují psychický tlak v různých podobách. První linie reprezentuje reminiscence na dospívání a s ním spojené traumata či silné emocionální prožitky.

Druhá linie reprezentuje astrální cestování, ve kterém duše protagonisty prožívá rituál s kmenem, který se ho snaží převést donové dimenze. Rámec vyprávění je paralelně prolínán realistickou linií, kdy Matys bojuje o život při převozu do nemocnice po symbolicky naexponované havárii. Zároveň se v příběhu opakuje motiv vodní hladiny, která může být intepretována jako metaforický portál dojiné dimenze či reality.

Takto popsal videoklip Tlak Luboš Rezler, který společně s kameramanem Adamem Machem a scénografem Tomášem Bukáčkem tvoří kolektiv Blok_4,  stojící za vizuálem pro Matyse. O výtvarnou složku kostýmů a masek kmenu se postarala Zuzana Formánková.

O AUTOROVI

Michal Kopecký

info@hiphopland.eu

ODPOVĚDĚT

Your email address will not be published.